środa, 8 grudnia 2010

Projekt statuetki

Projektowanie i wykonanie Statuetek - Pracownia Rzeźbiarska WSA STUDIO i pracownia Perman.

CV-Opis

Grafik projektant, animator filmowy, twórca identyfikacji wizualnych i filmów video. Urodzony 28 stycznia 1969 w Warszawie, gdzie stale mieszka. W latach 1990-1995 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych 
w Warszawie pod kierunkiem prof. Jerzego Tchórzewskego i uzyskał dyplom 
w pracowni ilustracji prof. Janusza Stannego. Od roku 1991 współtworzył z kolegami (m.in. Rafałem Zawistowskim i Dariuszem Brylem), zjawisko grupy studenckiej POZA, która była jednym z czołowych ugrupowań artystycznych warszawskiej ASP. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzupełniał wykształcenie 
w zakresie promocji kultury. Zafascynowany grafiką, filmem i animacją, badał interdyscyplinarne zjawiska 
w sztuce.  Jeszcze przed rozpoczęciem studiów na wydziale grafiki pracował w Studio Miniatur Filmowych i w firmie animacji Hanna Barbera, gdzie poznał tajniki animacji klasycznej, które obecnie łączy z animacją komputerową i fotografią poklatkową. Naukę rysunku animowanego zawdzięcza takim artystom jak Witold Giersz i Leszek Gałysz, z którym współpracował  przy realizacji filmu pt. „Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem”. Doświadczenia z tego okresu zostały wzbogacone o przygodę z fotografią poklatkową i animacją nonkamerową. Jest autorem wielu telewizyjnych opraw graficznych i identyfikacji wizualnych, między innymi do: Canal+, TVN, TVP, MTV, Wizja TV,  powstających w kraju i za granicą.

Robert Manowski jako dyrektor artystyczny działu grafiki CANAL+ Polska współorganizował wystawę w Galerii „Nowy Świta” w 2002 r., która była hołdem dla twórczości Etienne'a Robiala, twórcy identyfikacji wizualnej, dyrektora artystycznego CANAL+ i nauczyciela. W trakcie wystawy zostały pokazane prace Roberta Manowskiego, a także osób współpracujących z nim w  dziale grafiki CANAL+ Polska (D. Bryla, K. Basak, 
A. Barańskiej) Prace Etienne'a Robiala i działu graficznego CANAL+ Polska, kierowanego przez Roberta Manowskiego w latach 1996/97 i 2000/02 zostały pokazane w paryskiej galerii Anatome i w siedzibie telewizji w Paryżu. Oprawa graficzna tworzona przez Roberta Manowskiego w dziale CANAL+ Polska powstała w wyniku adaptacji francuskiego modelu i wprowadzeniu do niego inspiracji abstrakcją geometryczną, jako kontynuacji osiągnięć europejskiej awangardy konstruktywistycznej.  Grafika, jaką oglądamy w CANAL+ Polska jest wynikiem pracy działu kierowanego przez Roberta Manowskiego w latach 1996 i 2000/2003. Jest ona równocześnie prosta i wyrafinowana dzięki świadomemu kreowaniu wizerunku plastycznego stacji.

W roku 1997 jako szef działu zbudował Studio Grafiki Komputerowej 
w nowopowstającej stacji TVN zatrudniając specjalistów i absolwentów wydziału grafiki warszawskiej ASP. Dla TVN przygotował pomysły plastyczne, materiały graficzne, czołówki programów 
i storybordy będące bazą do realizacji nowoczesnej i jednolitej identyfikacji wizualnej stacji.

W roku 1998 Robert Manowski projektował grafikę i vide-ografikę dla Wizja TV, która była pierwszą polską telewizyjno - satelitarną platformą cyfrową, rozpoczynającą działalność na terenie Wielkiej Brytanii. W Londynie spędził dwa lata pracując jako grafik telewizyjny, a następnie jako grafik w wydawnictwie Polish Weekly Magazine - PLmag.

Budując identyfikacje wizualne Robert Manowski zestawia proste znaki i figury 
w awangardowe kompozycje o określonej kolorystyce. Ta uniwersalna estetyka jest dobrze odbierana przez współczesnego odbiorcę, który czuje się zmęczony nadmiarem efektów wizualnych i kreacji, jakie pojawiają się dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu wizualnego w mediach. W latach 2002 i 2004 wzrastała jego fascynacja video-grafiką i animacją, modelowaniem i symulacją rzeczywistości, stąd powrót do grafiki filmowej.

Robert Manowski to twórca animacji dokumentalnej fotografii Wilhelma Brase 
w wielokrotnie nagrodzonym w Polsce i za granicą filmie, wyprodukowanym przez dział dokumentu TVP i studio filmowe Rekontrplan pt. „Portrecista”. Nowatorstwo projektu polega na stworzeniu sekwencji fotografii archiwalnych, które pokazane są przy wykorzystaniu najnowszych technik animacji komputerowej. Robert Manowski jest twórcą wielu plakatów filmowych, animacji, a także statuetki dla Warszawskiego Festiwalu Horroru w Multikinie i nagrody telewizyjnej „Złoty Wiewiór” dla Polcast i Tele5.

Do poważnych i wzniosłych realizacji trójwymiarowych należy płyta upamiętniająca ofiary obozu pracy w Workucie, a także projekt pomnika wokalisty zespołu Republika - Grzegorza Ciechowskiego. Różnorodne, często eksperymentalne doświadczenia plastyczne w pracach Roberta Manowskiego tworzą ciekawą mieszankę materii i technik, które mimo swej odmienności budują spójną całość osobowości artystycznej.

Twórca videografiki do koncertów muzycznych i czołowych  przedstawień estradowych takich jak: Sopot Festiwal, Top Trendy Festiwal, przedstawienia muzyczne teatru ROMA, np.: „Pięciu Braci MOE” i „Opentaniec”. W roku 2006 zrealizował videoprezentację opartą na animacji fotograficznej na zamówienie TVP promującą Telewizję Polską  podczas Festiwalu Filmowego 
w Cannes.  Także w 2006 roku realizuje projekt graficzny z oprawą wizualną do programu politycznego pt. „A dobro Polski”.  Autor grafiki, animacji i reżyser filmu „Voices – Polish Roots”, zrealizowanego dla potrzeb promocji sztuki polskiej w Stanach Zjednoczonych, prezentowanego 
w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i konsulacie polskim w USA (18.10.2007).

Współpracował przy projekcie realizacji książki „Polish Roots” autorstwa Szymona Bojko, która ukazała się w wersji elektronicznej w 2001 roku, a następnie w 2007 roku drukiem w polskiej wersji językowej. Podczas spotkania promującego książkę dr Szymona Bojko, historyka i krytyka sztuki, zaprezentowano włączony do wydawnictwa film Roberta Manowskiego 
pt. „VOICES”, mówiący o procesie powstawania publikacji. Zaprojektował także oprawę graficzną płyt muzycznych i animację do teledysków dla zespołu Pawła Steczkowskiego: „Ludofoniarze”, „Z kapelusza granie”, „Mimofoni”, „Bracia Steczkowscy”.

Razem z ekipą filmową Filmotwórnia i artystą Pawłem Althamerem zrealizował film 
w plastycznej scenografii do świątecznej animacji lalkowej „Ludofoniarze 
i Kolędnicy”. Organizował wsparcie logistyczne dla realizacji Mistrzowskich Warsztatów Agaty Steczkowskiej prowadzonych w 2006 roku przez niepubliczną szkołę artystyczną aspttf.

Od końca lat 90. w dokonaniach Roberta Manowskiego bierze górę zainteresowanie sprawami społecznymi i edukacją artystyczną, szczególnie refleksja nad rolą i miejscem artysty w  mediach i życiu społecznym. Nawiązuje współpracę z grupą specjalizującą się w dotarciu do młodzieży Coolt i salonem artystycznym 101, w celu promocji idei pod hasłem Dzień Dobrej Wiadomości w mediach.
Jest autorem hasła i współautorem pomysłu kampanii społecznej która przerodziła się w Fundację Dbaj o Polskę.

Jako grafik współpracuje z firmą Rekontrplan w trakcie realizacji kampanii społecznej przeciwko przemocy w rodzinie pod hasłem „Dom to nie ring. Koniec z prawem pięści”. Sam mieszkając od urodzenia na warszawskiej Pradze, kreuje i wspiera aktywność artystyczną dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych patologią społeczną (współpraca z Fundacją „Otwarte Drzwi” i Fundacją „Moma Film”). Dzięki wsparciu doświadczeniem artystycznym zrealizowany został przez Fundację „Moma Film” i dzieci z warszawskiej Pragi film pt. ,,Pragenia”, będący składową projektu edukacyjnego pt. „Nowe legendy miejskie” Film pt. „Pragenia” został prezentowany na XXIII Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kinie Paladium.

Robert Manowski pod reżyserskim okiem Krystyny Jandy zrealizował rysunki będące wirtualną scenografią do bajki pt. „Kopciuszek”, w której wystąpili dziennikarze różnych mediów.
Rysunki wykonane w formie klasycznej stały się materiałem graficznym do budowy świata bajki tworzonej w studio filmowym Lunapark. Rysunki i animacja stanowią część projektu przygotowanego dla Fundacji Charytatywny Bal Dziennikarzy, w celu pozyskania funduszy dla regionalnych ośrodków onkologii dziecięcej. „Kopciuszka” wyemitował Program Telewizji Polskiej i stacja TVN. Powstała także płyta DVD z nagraniem bajki, jako tzw. „płyta cegiełka” - cały dochód ze sprzedaży przekazany zostanie na cel charytatywny.

W 2005 roku dla potrzeb filmu Feliksa Falka wykonuje charakterystyczny napis „Solidarność”, w ten sposób jego praca staje się częścią etiudy zrealizowanej 
z okazji rocznicy Sierpnia 1980. Wcielając się w role autora napisu bierze udział w artystycznej rekonstrukcji wydarzenia historycznego pokazanej w filmie pt. „Krótka Historia jednej tablicy” 
w cyklu filmowym „Solidarność, Solidarność”.

Jako dyrektor niepublicznej szkoły artystycznej i pedagog realizuje autorski program nauczania tak, aby nauka zawodu artystycznego i rozbudzenie świadomości plastycznej współgrały z umiejętnością znalezienia się na współczesnym rynku medialnym i rynku sztuki. Realizujący wizję edukacji artystycznej wychodzącej naprzeciw potrzebom studentów o zainteresowaniach plastycznych i zawodowych, kreując bogaty 
i nowoczesny model nauczania oparty na multimedialnej bazie informacji. Jego różnorodne doświadczenia zawodowe mają pomóc w stworzeniu programu nauczania, który w sposób łatwy i najmniej stresujący poprowadzi studentów ze szkolnej pracowni do pracy zawodowej.  Obecnie skoncentrowany na pracy twórczej i pedagogicznej, uświadamia studentom szkoły artystycznej Aktywnego Studium Plastycznego Technik Teatralno-Filmowych, jak ważną rolę w kreowaniu ich świadomości i poglądów ma ilustracja multimedialna, zjawiska medialne i inne formy wizualnego przekazu. Aktualnie pracuje nad autorskim filmem animowanym pt. „Kosmogonia” opowiadającym o twórczym życiu Bruno Schulza.

Animacja Bruno Schulz
Animacja Kosmogonia

1990-1995 - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki ASP.  Dyplom - ilustracja, pracownia prof. Janusza Stannego. 1990-1998 - Dyplom menadżer kultury na wydział Kulturoznawstwa na Uniwersytecie  im. Adama Mickiewicza  w Poznaniu. 2008 - 2011 Studia Doktoranckie na wydziale grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Filmografia

2008 - RACHUNEK SZCZĘŚCIA Animacja, Grafika.
2008 - SPALONY Animacja, Grafika.
2005 - PORTRECISTA Grafika.

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4115261

Identyfikacja wizualna CANAL+

Robert Manowski - Dyrektor Działu Grafiki CANAL+
identyfikacja wizualna-idea 2000r.

Oprawa graficzna CANAL+ powstała w wyniku inspiracji abstrakcją geometryczną, jako kontynuacja najlepszych osiągnięć europejskiej awangardy konstruktywistycznej. Grafika, jaką oglądamy w CANAL+, jest prosta, a zarazem wyrafinowana, dzięki świadomemu kreowaniu plastycznego wizerunku stacji.

Najważniejszym celem oprawy CANAL+ jest identyfikacja wizualna. Determinuje ona prace grafików, a jednocześnie powoduje, że widz wśród wielości programów telewizyjnych zawsze bezbłędnie rozpoznaje swoją stację. Łatwe w odbiorze i przejrzyste rozwiązania plastyczne odróżniają grafikę CANAL+ od oprawy innych telewizji.
W każdej z filii CANAL+ nad kształtem ostatecznych realizacji, a także nad ich zgodnością z wizerunkiem stworzonym przez Etienne’a Robiala czuwa zespół grafików. Umiejętnie zestawiają oni proste znaki i figury w awangardowe kompozycje o określonej kolorystyce. Ta uniwersalna estetyka jest dobrze odbierana przez widza, szczególnie obecnie – w XXI wieku – gdy czuje się on zmęczony nadmiarem efektów wizualnych i kreacji, jakie pojawiają się dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu wizualnego. Włączając CANAL+ widz zawsze zobaczy coś innego: grafikę jasną i prostą w wyrazie, zbudowaną na bazie podstawowych brył geometrycznych: kwadratów i prostokątów, zestawionych według zasad złotego podziału oraz dostosowanych pod względem proporcji do wymiarów ekranu telewizyjnego. Zresztą moduł proporcji ekranu 3 x 4 jest powszechnie znany, dlatego też takie zestawienie wysokości z szerokością odczytywane jest jako wizualna harmonia elementów, jako idealny podział.
Zestaw barw używanych w oprawie graficznej CANAL+ pochodzi z głównej gamy kolorystycznej (żółty, czerwony, pomarańczowy, zielony, niebieski, szary, czarny, biały). Kolorystyka używana przez stację to barwy jasne i czyste, jednak dobierane i zestawiane według szczególnych zasad. Na przykład na planszach oraz w jinglach powinny występować tylko trzy barwy. Bogatszą kolorystykę w takich przypadkach uzasadnić może fakt, że tworzymy na przykład oprawę do programu dla dzieci.
Nieodłącznym elementem całościowej oprawy graficznej CANAL+ jest specjalnie opracowany krój pisma, używany nie tylko na antenie, ale również we wszystkich materiałach drukowanych i pisanych, firmowanych logo stacji. Zapewnia on – wraz z jednolitą geometryzacją i kolorystyką obrazu – czytelność wizerunku i pełną identyfikację marki CANAL+. Wszystkie zasady, według których skonstruowana jest oprawa, są rygorystycznie przestrzegane. Dzięki tej konsekwencji CANAL+ jest w Europie nadal jedyną stacją telewizyjną o tak plastycznym wizerunku.
Wiele animacji powstawało przy użyciu klasycznej metody poklatkowej, gdzie obiekty były animowane bezpośrednio pod kamerą a inne jingle realizowano na komputerze wchodzącym w skład stacji graficznej Getris.(w 1996 z możliwością animacji dwóch warstw – obiektów)
Oprawa graficzna budująca identyfikacje stacji telewizyjnej została opracowana przez zespół grafików CANAL+ Polska
w składzie: Anna Garcia, Krystyna Basak, Dariusz Bryl, Robert Manowski

http://vimeo.com/16484733

wtorek, 7 grudnia 2010

CV Robert Manowski

Robert Manowski 1969
robert-manowski@wp.pl
www.wsa.art.pl

1990-1995 - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki. Dyplom - ilustracja, pracownia prof. Janusza Stannego

1990-1998 - Dyplom menadżer kultury na wydział Kulturoznawstwa na Uniwersytecie  im. Adama Mickiewicza  w Poznaniu

2008 - 2011 Studia doktoranckie na wydziale grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.


Realizacje videografiki i pokazy filmowe:

2010 - Pokaz przedpremierowy filmu w Domu Spotkań z Historią
2010 - Pokaz filmu w Teatrze Witkacego
2007 - Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie pokaz filmu pt. „Voices”
2007 - Pokaz video-grafiki w trakcie Horror Festiwal w Multikinie
2007 - Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny pokaz filmu pt. „Portrecista”
2007 - Pokaz filmu w Teatrze Witkacego
2007 - Impresje fotograficzne i animacje do filmu o szwajcarskim rzeźbiarzu 
J. Wilewskim
2007 - Autorskie animacje do społecznego projektu „Pragenia” Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 
2007 - Pokaz filmu pt. „Seans senno filmowy” w oprawie Teatru Witkacego dla Henryki Bochniarz
2007 - Polski Ośrodek Kulturalny w Chicago pokaz filmu pt. „Portrecista”
2007 - Kino Muranów, Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 
pt. „Portrecista”
2006 - Dni Otwarte Narodowego Banku Polskiego pokaz animacji komputerowej NBP
2006 - Kabaret filmowy pt. „Dwanaście grzechy głównych” dla Amplico Life
2006 - Video grafika dla koncertu charytatywnego
2002 - Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku  pokaz video „Polish Roots”
2002 - Konsulat Generalny RP w Chicago pokaz filmu  pt. „Polish Roots - Voices”
2003 - Współpraca z Teatrem Witkacego przy spektaklu pt. „Pomroczność Jasna” David Lindsay'a
2002 - Murale Bobini Pablo Picasso  videografika Paryż
2001 - Impresja filmowa pt. „Supremat” na motywach twórczości K. Malewicza
2001 - Rysunki animowane do filmu edukacyjnego pt. „Diman przyjaciel przedszkolaka”
2001 - Animacja komputerowa do filmu edukacyjnego dla młodzieży pt. „Stres pod kontrolą”


Nagrody filmowe:
film pt. „Portrecista”animacja Robert Manowski 
reż. I. Dobrowolski, video-grafika Robert Manowski 

2006 -Warszawa (Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”)-Główna Nagroda „Złoty Warszawski Feniks”
2006 - Warszawa (Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”)-Nagroda Publiczności
2006 - Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy”) Nagroda Jury Studenckiego za „prostotę oraz spójność formy i treści, a także za zdjęcia odkrywające nieznane oblicze dobrze znanego tematu”
2006 - Gdańsk (Międzynarodowy Festiwal „Godność i Praca”)-Wyróżnienie
2006 - Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy; do roku 2000 Ogólnopolski FFK) Nagroda Główna „Srebrny Lajkonik”
2006 - Szanghaj (Shanghai Tv Festival)- Nominacja do  „Magnolia Award"
2007 - Stockholm (International Documentary Film Festival  „Humanity in the World”)-Grand Prix
2007 - Victoria (Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Derfel”) Nagroda za Najlepszy Film Dokumentalny

Happening, performance:

2010  - Akcja społeczna Pawła Althamera
2010 - Współorganizacja  z Pawłem Althamerem heppeningu pt. Madonny na Bródnie
2010 - Współorganizacja  heppeningu w Noc Muzeów
2004 - Realizacja akcji pt. „Supremus Kazimierz Malewicz w Warszawa”, Muzeum Narodowe
1996 - Galeria Dziekanka happening „Konsument”
1998 - Alien” performance UK

Wystawy indywidualne i zbiorowe:

2010 - Instalacja scenograficzna pt. Kosmogonia Bruno Schulza
2010 - Happening dotyczący przeniesienia obrazem na Bródnie z Pawłem Althamerem
2010 - Wystawa fotografii w Galerii Zachęta przy okazji ekspozycji Portret XX wieku
2010 - Galeria Sztuki Polskiej  w Muzeum Etnograficznym pokaz  filmowy - videoart pt. Madonny
2010 - Pokaz vido-grafiki do pokazy Feszyn na Ludowo  w Muzeum Etnograficznym
2007 - Plakaty wielkoformatowe dla NBP-Dni Otwarte NBP
2008 - Centrum Sztuki Współczesnej pokaz filmu z autorskimi animacjami pt. SPALONY
2007 - Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, autorski film pt. „Polish Roots”
2007 - Wystawa plakatu filmowego, Festiwal Horroru w Multikinie
2007 - Plakaty wielkoformatowe dla Mennicy i PWPW, dni otwarte NBP
2004 - Wystawa grafiki komputerowej w kawiarni Keks na Rynku Starego Miasta
2003 - Praca pt. „Uriel” w  galerii artbiznes.pl, edycja Obraz Roku 2003
2002 - Galeria „Nowy Świat” wystawa działu Grafiki Canal+ Polska
2001 - Wystawa działu Grafiki Canal+ Polska w siedzibie firmy
2001 - Galeria TVPi wystawa plakatu telewizji internetowej
2000 - Wystawa prac działu Grafiki Canal+ Polska w Paryżu
2000 - CASE wystawa plakatów w Instytucie Badań Rynku
1995 - Instalacja wiatraki na dziedzińcu ASP w Warszawie
1994 - Wystawa poplenerowa z Hawes.
1994 - Wystawa w domu plenerowym wiedeńskiej Kunstgewerbschule
1994 - POZA, niezależna wystawa na wydziale grafiki ASP w Warszawie
1994 - Wystawa Ilustracji Bajek Jean de La Fontaine'a w Chateau-Thierry.
1995 - Cleveland International Drawing Biennale, The Cleveland Gallay
1995 - Smykke Galleriet, Paradisgad Århus w Danii, ilustracja i grafika.
1993 - Wystawa malarstwa w Pałacu w Wilanowie „Złote asy kultury”
1993 - Wystawa A.D. 2000 aula główna Politechniki Warszawskiej
1993 - Juwenalia, wystawa prac studentów warszawskiego ASP
1993 - Galeria Ratusz, wystawa malarstwa grupy POZA w wydziale kultury Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie
1992 - Centrum Animacji Kulturalnej „Podziemia Sztuki”, wystawa zbiorowa
1992 - POZA, niezależna wystawa na wydziale grafiki ASP w Warszawie
1990 - Indywidualna wystawa rysunku w Domu Kultury „Kadr”
1990 - Dom Kultury „Kadr” wystawa poplenerowa, wystawa zbiorowa
1990 - Zbiorowa wystawa rysunku i malarstwa w pracowni plastycznej w Domu Kultury „Kadr”

Ważne doświadczenia zawodowe:

2008-2010        Kanclerz i Prorektor Wyższej Szkoły Artystycznej
2007-2008        Dyrektor Aktywnego Studium Plastycznego Technik Telewizyjno- Filmowych
2005 - 2006      Konsultant artystyczny i animator w dziale dokumentu studia filmowego Rekontrplan.
2004 - 2005      Grafik i video grafik w Fincast Tele 5, Media 5.
2002 - 2007      Dyrektor i wykładowca w Niepublicznego Studium Plastycznym
2001 - 2003      Dyrektor Artystyczny i Szef działu grafiki w CANAL+ Polska i CYFRA+
2000 - 2001      Grafik w Polish Weekly Magazin Plmag, London UK
2000 - 2000      Szef artystyczny Polskiej Telewizji Internetowej
1998 - 2000      Senior Grafik w telewizji Wizja TV w Maidstone UK
1997 - 1998      Szef działu grafiki i autopromocji w telewizji TVN
1996 - 1997      Szef działu grafiki w CANAL+ Polska
1993 - 1995      Agencja Reklamowa, grafika outdoor IDEA PIU’ MAPP
1992 - 1993      Grafik animator w Studio Miniatur Filmowych
1990 - 1991      Grafik animator w Hanna-Barbera Polska

 Freelance - wybrane doświadczenia zawodowe:

2010 - Przystanku Woodstock video-grafika dla koncertu Justyny Steczkowskiej
2010 - Oprawa graficzna i animacja do filmu pt. Rachunek Szczęścia
2009 - Fotoreportaż z akcji artystycznej pt. Wspólna sprawa - złoty samolot Althamera
2007 - Video scenografia dla sceny Teatru Witkacego w Zakopanem
2009 - Video scenografia i oprawa graficzna do spektaklu Mleko w Teatrze Kamienica
2005 - Grafika do scenografii – bajka pt. „Kopciuszek'' reż. Krystyna Janda
2005 - Reklama zrealizowana techniką animacji lalkowej
2005 - Prezentacja do Cannes dla TVP 1
2005 - Oprawa graficzna do musicalu  w Teatrze muzycznym w Gdyni pt. „Pięciu Braci MOE”
2005 - Reklama zrealizowana techniką animacji lalkowej dla HUSQVARNA
2004 - Grafika do Festiwalu SOPOT 2004 TVP
2004 - Spot reklamowy pt. „Symbol kina” dla Alle Kino.
2004 - Animacja do teledysku Georgina – „Pierwszy raz”
2004 - Animowana reklama telewizyjna dla Husqvarna
2004 - Musical „Opentaniec”
2003 - Video grafika TOP TRENDY SOPOT 2003 Polsat
2003 - Musical pt. „Pięciu Braci MOE” reż. Olaf Lubaszenko
1999 - Grafika dla kanałów muzycznych MTV i Atomic TV

Kartka świąteczna w sieci


Wypowiedzi do artykułu „Kartka świąteczna/ Kartka świąteczna w sieci”
Inga Kołomyjska rozmawia z Robertem Manowskim WSA
06.12.2010r.
Robert Manowski, wykładowca Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie tłumaczy – „Produkcyjnie, kartka tradycyjna od kartki internetowej specjalnie się nie różni. Proces tworzenia kartki wygląda tak samo, zmieniły się jedynie narzędzia kreacji.  Artysta maluje lub robi zdjęcie, bądź  montaż przy użyciu odpowiedniego programu komputerowego. Efekt końcowy może zostać wydrukowany jako tradycyjna kartka na papierze albo wysłany jako kartka cyfrowa dołączana do mailingu”.
” Obecnie narzędzia projektowe są na tyle dostępne i powszechne, że w zasadzie każdy może opracować taką kartkę. Może być jej twórcą i producentem. Nie tylko stworzy kartkę, ale i szybko może ją puścić w obieg.  Nie potrzebuje całego procesu produkcji: przygotowalni, naświetlarni, drukarni. Czy ją sobie wydrukuje i będzie miał jeden egzemplarz lub dwa, czy też  puści ją w obieg internetowy, staje się jej twórcą a przy tym także dba o swoje interesy i dystrybucję.” – wyjaśnia  Robert Manowski z Wyższej Szkoły Artystycznej- „To bardzo ciekawe zjawisko i niewątpliwie mailing znacznie ułatwia dystrybucję kartki, co jest wielką zaletą Internetu.  Jedyny minus jaki tutaj widzę to, że dawna kartka papierowa ulegała różnym procesom zniszczenia, często dostawała patyny. Taki widoczny ząb czasu powodował, że bierzemy do ręki  takie kartki, z początku zeszłego wieku, z sentymentem. Kartki na których są ślady zapisów, pogięte rogi, wszystko to dawało niepowtarzalny urok kartce papierowej. Przy kartce elektronicznej tego już nie mamy. Ona zawsze będzie idealna. I nigdy się nie zestarzeje. Chyba, że jej treść przestanie być aktualna, ale samo jej zużycie nie nastąpi. Ideał w tej sztuce będzie trwał zawsze.”
Robert Manowski objaśnia: „Powszechność fotografii daje ogromne możliwości. Nawet jeżeli nie potrafimy czegoś narysować, czy kreować przy pomocy zaawansowanych programów to każdy kto ma jakikolwiek zmysł estetyczny potrafi rozpoznać co jest pięknem według niego, a co brzydotą. Każdy może sobie coś takiego ze świata wybrać, zarejestrować i wprowadzić do swojej kartki i w sposób błyskawiczny rozesłać bez używania znaczków, stania na poczcie.  Jest tu pole ogromnej kreacji. Kreacji, że tak powiem, domowej.”
„Ostatnio obserwujemy rosnącą popularność kartek internetowych stosowanych przez różne instytucje a także firmy zajmujące się komunikacją i budowaniem wizerunku, gdzie szybkość,  reagowanie i skuteczność dotarcia przekazu jest bardzo istotna.” – zauważa Robert Manowski – „ W tych obszarach działalności kartka internetowa ma szansę wyprzeć kartkę tradycyjną, papierową.  Rozwój kartki świątecznej najprawdopodobniej pójdzie dwoma torami. Cyfrowa kartka daje powszechność i szybkość działania, a także ogromną szansę dla twórców- amatorów. Każdy może taką kartkę stworzyć. Drugim torem będzie obieg kartek papierowych, które na bazie tęsknoty za materią namacalną, która leży jednak jeszcze w potrzebach ludzkich, będzie istniał. Może w formie papiero- plastyki i będzie zarezerwowany dla bardzo wyjątkowych okazji, czy wyjątkowych ludzi. Pewnie będzie można taką kartkę kupić lub może ludzie będą chcieli specjalnie takie kartki zrobić by wysłać je tym kilku, najważniejszym osobom. Może spotkanie z ważną dla nas osobą być też szansą wręczenia takiej specjalnej, papierowej kartki osobiście. Kartka papierowa przetrwa,  ale będzie miała ona raczej charakter niszowej, wysublimowanej formy.”

Wyższa Szkoła Artystyczna 

VJ-TEATR KAMIENICA


Praca grafika i animatora niekiedy wymaga połączenia obrazu ruchomego ze scenografią i grą aktorską. Robert Manowski jako veejay w Teatrze Kamienica w video-scenografii do greckiej sztuki „MLEKO”. Sztuka „Mleko” w reżyseri Sebastiana Chondrokostasa autorstwa Vassilisa Katsikonourisa to jedno z najciekawszych osiągnięć współczesnej greckiej dramaturgii. Obsada: Anna Chodakowska, Matylda Damięcka, Andrzej Andrzejewski, Rafał Fudalej. Animacja i oprawa graficzna Robert Manowski WSA STUDIO.